icon-cloud.svg
22,64
°
logo-2.png
cloud.png
22,64
°
logo-2.png
Sosyal Destek ve Etkinlikler-Cenaze Hizmetleri

Cenaze Hizmetleri

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü, vatandaşlarımızın en zor ve acılı gününde cenaze ile ilgili her türlü hizmeti ve desteği sağlamaktadır.

Cenazesi olan vatandaşlarımız, ALO CENAZE HATTI’nın (188) ve 239 34 91 numaralı telefonlarını arayarak 7 gün - 24 saat ulaşabilirler.

İşlemler İçin Ne Gerekiyor?
Cenazenin definle ilgili işlemlerine başlanabilmesi için öncelikle ‘’Ölüm Belgesi’’nin olması gereklidir. Ölüm belgesi, ölümün gerçekleşme şekline ve yerine göre farklı şekillerde temin edilebilir.

Ölüm olayı evde meydana gelmiş ise Sosyal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nden alınır. 
Ölüm olayı hastanede meydana gelmiş ise hastane tarafından düzenlenen Ölüm Belgesi alınır. Adli vakalarda meydana gelen ölümlerde, savcılık tarafından düzenlenen Ölüm Belgesi alınır. Yurtdışından gelen cenazeler için Hava Limanı doktorunun düzenleyeceği Ölüm Belgesi alınır. Düşük veya ölü doğumlar için ilgili tabibin düzenleyeceği belgenin alınması yasa gereğidir.

Cenaze Defin İşlemi Nasıl Yapılır?
Ölüm belgesi alındıktan sonra, belediye görevlileri cenaze aracı ile cenazeyi bulunduğu yerden alarak Başçeşme Mezarlığı’nda bulunan gasilhaneye getirir. Burada cenaze dini gerekler yerine getirilerek, yıkanır, kefenlenir ve tabuta konur.  Cenaze sahibinin isteği doğrultusunda, dua için evine getirilir veya doğrudan kalkacağı camiye götürülür. Cemaat için de bir adet otobüs tahsis edilir. 

Cenaze için yapılan hizmetlerin tümü ücretsizdir. Bu hizmetler yıkama, kefen, mezar tahtası, cenaze aracı, mezar yeri, cenaze sahibinin talep etmesi durumunda din görevlisi tahsisinden oluşmaktadır.

Mezarlıklarımıza def'in için gelen her cenazede, yaşlıların ve cemaatin oturması için sandalye verilmekte; okunan Kuran-ı Kerim' i rahat duyabilmeleri için hoparlör gönderilmektedir.

Mezar Yeri Temini
Cenazenin daha önceden alınmış yeri varsa, cenaze sahipleri tarafından tapusuyla birlikte mezarlıkta yeri gösterilir.   Balıkesir Merkez’de halen Başçeşme ve Çınarlıdere olmak üzere 2 mezarlık bulunmaktadır. 

Başçeşme Mezarlığında, Aile yeri kalmadığından yer satışı yapılamamaktadır. Ancak, yılda ortalama 850-950 civarında def'in yapılan mezarlığımızda, % 20'si aile mezarlığı talebinde bulunmakta, % 35' i kişilerin daha önceden aldığı sahipli olan yerine def'in edilmekte, % 45' i ise mezar üstü ve uygun bulunan boş yer ve 5 yıl geçip çevrilmeyen yerlere defnedilmektedir.       

Cenazesi olan vatandaşlarımız, Çınarlı Dere Mezarlığımızda aile mezarlığı talebinde bulundukları taktirde; 3x3 = 9 m2 aile yeri tahsisi yapılmaktadır. Bu alana 2 adet cenaze rahatlıkla def'in edilebilmekte, hatta 3 ayrı cenaze yan yana defin edilebilmektedir. Aile yerlerinin satış bedeli, m2  birim fiyatı 120,00 TL'dır. Cenaze olmadan yer satışı yapılmamaktadır.

Şehir Dışına Cenaze Nakli         
Şehir dışına yapılan cenazelerin tüm malzemeleri belediyemiz tarafında karşılanmakta; nakillerinde hiçbir ücret alınmamaktadır.    

Mezarlıkların Bakımı ve Güvenliği
Mezarlıkların bakım ve güvenliği Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanmaktadır. Mezarlık alanımızda bulunan ses yayın sistemi  ile her gün 1 Cüz Kuran-ı Kerim okutularak, ayda bir kez Hatim-i Şerif yapılmakta; ayrıca Cuma günleri de Mevlid ile Yasin-i Şerif okutulmaktadır.